Montaż emulatora maty BMW 4pin

Instrukcja montażu emulatora maty
BMW 4 pin (mata 3 przewodowa)

1. Wyłącz zapłon.

2. Pod fotelem pasażera znajdź 4 pinową wtyczkę maty z 3 przewodami: białym, czerwonym oraz brązowym.

3. Odłącz ją i w jej miejsce podłącz emulator maty.

4. Podłącz emulator zapinki pasa:

5. Czasem kontrolka może zniknąć sama, zwykle jednak konieczne jest usunięcie błędu przy użyciu odpowiedniego oprogramowania diagnostycznego.

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmiku z montażu emulatora:

UWAGA. Po zamontowaniu emulatora nie wolno przewozić dziecka w foteliku na przednim fotelu, ponieważ poduszka powietrzna zawsze zadziała w podczas wypadku – samochód funkcjonuje tak, jakby fotel pasażera był zawsze zajęty przez osobę dorosłą.

Emulator powinien być montowany przez mechanika lub osobę wykwalifikowaną w systemach SRS.

 

FAQ - PROBLEMY I ROZWIĄZANIA

W większości modeli BMW czujnik zajęcia fotela (mata) jest tylko w fotelu pasażera. Wtyczki maty należy zatem szukać pod fotelem pasażera, nie kierowcy. Wyjątkiem jest BMW Serii 7 E65/E66, w którym mata znajduje się w fotelu kierowcy, pasażera oraz w tylnej kanapie.

Wtyczka znajduje się z tyłu fotela – należy przesunąć fotel maksymalnie do przodu oraz podnieść, a następnie wejść do samochodu przez tylne drzwi. Wtyczka znajduje się pod fotelem praktycznie na wysokości oparcia.

Jeśli w samochodzie występuje mata z dwoma przewodami (biały, niebieski) to prawdopodobnie został zakupiony nieprawidłowy emulator – skontaktuj się ze sprzedawcą.

Po podłączeniu emulatora należy usunąć błąd przy pomocy odpowiedniego komputera diagnostycznego.

Jeżeli kasowanie błędu nie pomaga upewnij się, że kontrolka jest włączona z powodu wadliwej maty – kontrolka sygnalizuje awarię w systemie bezpieczeństwa i niekoniecznie musi to być mata. Częstą przyczyną włączania się kontrolki airbag jest wadliwy napinacz pasa. Mogą to być też inne części (poduszki, klema itd.) bądź usterka w instalacji samochodu – wykonaj dokładną diagnostykę komputerową przy użyciu dobrego urządzenia – tanie/nieoryginalne komputery często pokazują inne błędy niż występują w rzeczywistości. Sytuacji i problemów w samochodach jest mnóstwo – jeśli masz pytania i potrzebujesz dodatkowych informacji skontaktuj się z nami.

Podłącz emulator zapinki pasa.

Po podłączeniu emulatora maty komputer „widzi” fotel pasażera jako zajęty. Samochody wyposażone w system zapięcia pasa będą zgłaszać prośbę o zapięcie pasa. Podłączenie emulatora pasa wyłączy kontrolkę/sygnał niezapiętego pasa (komputer będzie widział pas jako zapięty).

Jeżeli korzystasz z uniwersalnego testera, może zdarzyć się, że nawet po wykasowaniu błędów ze sterownika poduszek kontrolka nadal będzie się świecić.
W takiej sytuacji pomaga przeprowadzenie pełnego skanowania wszystkich systemów w samochodzie. Zazwyczaj już w trakcie skanowania kontrolka znika.

Taki problem raczej nie występuje w przypadku profesjonalnych komputerów diagnostycznych przeznaczonych wyłącznie do BMW (nie są nimi tanie aplikacje na telefon ani programy ściągnięte z Internetu).